5 мин

Христо Узунов- студент в УАСГ спечели правото да представи България на международния финал на „Архитектурен студентски конкурс“

Архитектурен конкурс

Приключи националният етап на XIX пореден международен „Архитектурен студентски конкурс“, организиран от Saint-Gobain на тема: „Развиване на жилищна зона (за граждани и изследователи) в район, разположен в близост до изследователската ферма Viikki и Ветеринарна учебна болница. В съревнованието на идеи и знания се състезаваха студенти от архитектурните факултети на два български университета: Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия и Нов Български университет. Финалът на конкурса се проведе на 18-ти Април, 2024г, в главния офис на „Сен-Гобен България“ ЕООД в гр. Костинброд.

Конкурсът се организира за първи път на международно ниво от Saint- Gobain Isover в България през 2005 година и през годините се развива, като най-големия световен форум за студентски проекти, достигайки до мащаб от повече от 1200 студента от 29 държави.

Целта на Студентския конкурс по архитектура е да предостави на студентите уникално изживяване, по-тясно свързано с „истинско“ клиентско търсене. По този начин студентът може да предлага идеи при съществуваща реална ситуация, като същевременно отговаря на критериите за устойчивост.

Темите в конкурса са съвременен отзвук на търсенията в световната архитектурна практика.

Задачата на 19-ия международен студентски конкурс Saint-Gobain е да предостави идеи и решения за изграждане на район, разположен във Viikki (североизточно от Хелзинки), чрез комбинация от временни жилища за студенти и изследователи или постоянни жилища за жители като част от новия Район Viiki и взаимното свързване на сградите чрез външно обществено зелено пространство . Предизвикателствата на 19-ото издание са:

  1. за проектиране на нова жилищна сграда в новата жилищна част (временна или постоянна),
  2. за обновяване и промяна на употребата на съществуваща офис сграда с жилищна функция за гостуващи изследователи или студенти,
  3. Да се проектира взаимното свързване на сградите чрез външно обществено зелено пространство.
  4. Насърчава се кръговрат и потенциална повторна употреба на строителни части и материали.

 

По регламент на XIX издание на конкурса, най-добрият проект получава правото да представи България на международния финал в гр. Хелзинки, Финландия в който ще участват 29 проекта от над 29 държави в периода 10 - 12 юни 2024 г.

Журито, оценяващо проектите на финала беше в състав:

 

Д-Р АРХ. ЗДРАВКО ГЕНЧЕВ

Д-р арх. Здравко Генчев завършва архитектура в София. Специализирал е жилищна архитектура, жилищна политика и енергийна ефективност в Италия, Англия, Дания, САЩ. Работил е като главен редактор на сп. “Архитектура”, началник на управление “Жилищна политика” към Министерството на териториалното развитие, жилищната политика и строителството (МТРЖПС), генерален директор на Националния център по териториално развитие и жилищна политика (НЦТРЖП). Понастоящем е председател на Управителния съвет на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект.

Арх. Веселин Веселинов

Архитект Веселин Веселинов е сертифициран дизайнер на пасивни сгради към Института за Пасивни Сгради в гр. Дармщад, Германия от 2015 година. Той е победител в националното и международното издания на конкурса за студенти по архитектура Изовер Мулти-Комфортна Къща през 2009 година, третиращ темата за "устойчива" и "пасивна" архитектура, а в последващите години в различни издания на конкурса заема ролята на: жури, лектор, съорганизатор и консултант в рамките на националния и международен конкурс.

Иван Русев

От 1-ви януари, 2024г. Иван Русев заема длъжността изпълнителен директор на Сен-Гобен България ЕООД. Преди да заеме водещия пост в българското дружество, в продължение близо на 10 год. г-н Русев е работил за компанията на различни ръководни позиции в България и Словакия. Завършил е 9 ФЕГ “Алфонс дьо Ламартин“  в гр. София. След това е завършил Софийския университет „Климент Охридски“, Universite de Lille I и EDHEC Business School във Франция.            

Всички проекти достигнали националните финали бяха много добре разработени и презентирани и затрудниха журито в избора. Затова бе взето решение да се присъдят три втори места. Наградите бяха връчени от г-н Иван Русев, изпълнителен директор на Сен-Гобен България ЕООД

I МЯСТО – и правото да представи България на международния финал на конкурса в гр. Хелзинки, Финландия:

Проект: Unity,

Екип: Христо Узунов, УАСГ

Преподавател: арх. Радослав Асенов

 

Отличеният проект се отличи със смела и запомняща се визия, основана върху необходимостта от единство в многообразието на контекстуалната градска тъкан, която архитектурна идея беше добре представена и защитена по време на презентацията. Градоустройствената композиция е аргументирана чрез 3D аксонометрии и стратегии за обединение на средата.

На концептуално ниво, съществуващата музейна сграда е приобщена към градоустройствената идея на проекта за връзка между природния парк и градската среда на Хелзинки под формата на музей на открито, насърчаващ биоразнообразието, включително защитените местообитания на птици.

Морфологията на новопроектираната жилищна сграда, резултат от градоустройствения контекст и соларния дизайн, се издига като наклонена вълна на север, в хармония с ресторант „Gardenia” и отваря на юг към парка и благоприятното ослънчаване. Площадни пространства са обособени, както на юг – така и на север. Типологията на жилищните единици отговаря на заданието за апартаменти с 3 и 2 спални и еднопространствени студиа, с коридорна схема от север, като всеки апартамент и студио разполагат с южна озеленена тераса, която е засенчена през летния сезон. 3D разрез и 2D схеми показват правилното приложение на строителни материали, детайли и решения на Saint-Gobain.

 

Допълнителна информация за конкурса и провеждането на международния финал в Хелзинки в периода 10 юни – 12 юни 2024 г., може да бъде намерена в сайтове: https://architecture-student-contest.saint-gobain.com/ и www.saint-gobain.bg